Home arrow Nowa Huta arrow Mogilskie Sanktuarium
Skontaktuj się z nami
Cennik

Przewodnicy po Krakowie

j. polski 
250 195 zł do 3h
j. obcy 350 320 zł do 3h
j. polski 350 320 zł do 6h
j. obcy
550 500 zł do 6h

Formularz znajdziesz tutaj!

go2cracow w mediach (1)
Dzień przewodnika 2011 - Przewodnik agencji go2cracow w Kronice Krakow.
go2cracow w mediach (2)
W kronice wśród 300 osób patriotycznie Roksanka - 08 minuta 50 sekunda.
go2cracow w mediach (3)
Województwo Małopolskie, we współpracy z miastem Kraków i organizacjami zrzeszającymi przewodników turystycznych w Małopolsce organizowało małopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Agencja Turystyczna GO2CRACOW była organizatorem wycieczki "Śladami Sprawiedliwych".
Certyfikaty


Certyfikat Żydowskiego Muzeum Galicja
Zobacz więcej certyfikatów

Mogilskie Sanktuarium

ImageNa wschód od centrum Krakowa, w rozleglej dolinie Wisły, leży malowniczo położona średniowieczna wieś Mogiła. Wieś ta powstał wokół kopca królewny Wandy (stąd nazwa) oraz średniowiecznego klasztoru i kościoła cystersów pochodzących z pierwszej polowy XIII wieku. Tu również w roku 1949 rozpoczęto budowę pierwszych osiedli mieszkaniowych miasta socjalistycznego Nowej Huty oraz olbrzymiego kombinatu metalurgicznego.

ImageCystersi zakladali tu klasztor i świątynie, pomagali w rozwoju wsi, uprawiając nowoczesne rolnictwo, przeprowadzając melioracje, kopali koryta rzeczne, stawiali młyny, piekarnie, papiernie i folusze. Sprowadzili do Polski nowe gatunki drzew, ziół, warzyw, kwiatów. Jednakże najbardziej dbali przez te wszystkie lata o swój największy skarb  - o Cudowny Krzyż Pan Jezusa. To naturalnej wielkości, wyrzeźbiony w drewnie wiązowym wizerunek Jezusa Chrystusa umierającego na krzyżu. Wizerunek miłości Boga, przed który spieszyli ze wszystkich stron polskiej ziemi nasi przodkowie. Przychodzili, zostawiali tutaj swoje bóle i żale, łzy i cierpienia, a zabierali ze soba ukojenie i nadzieje, a także pamiątkowe medaliki, obrazy z Wizerunkiem Pana Jezusa oraz słowa modlitwy i pieśni. Świadectwem ich pobożności są ślady wyżłobione w posadzce przez wiernych, którzy wedle tradycji odbywają „procesje na kolanach” wokół Ukrzyżowanego.

Mogilski Chrystus jest niezwykły, gdyz jego twarz zdobią naturalne włosy oraz wąsy i broda. Patrzącemu w Jego oblicze jawi się głębokie i pelne miłości wejrzenie Syna Bozego, które przemawia wprost do serca człowieka…Legenda mówi, że niegdyś włosy Chrystusa odrastały i zakonnicy ścinali mu je co jakiś czas, lecz pewnego razu zabiegu tego dokonal grzeszny mnich i wlosy przestały rosnąć..

Przed oblicze Chrystusa przybywali ludzie wszystkich stanów. Przywiedziony tu przez opata cysterskiego, król Kazimierz Wielki doznał nawrócenia po swoim konflikcie z biskupem krakowskim Bodzantą, św. Kinga podarowała opatom przywilej otrzymywania królewskiej soli z Wieliczki, modliła się tu z okazji swych 18-tych urodzin św. Królowa Jadwiga, modlili się Jagiellonowie, król Stefan Batory doznał ozdrowienia po ranach zadanych mu na wojnie z Moskwą.

ImageJuż od wiekow Pan Jezus wysłuchuje tu próśb i modlitw ludzi wszelkich stanów, a ich podziękowania złożone jako wota zapełniają każde miejsce wokół jego postaci. Są zgromadzone również na pięciu innych tablicach i wciąż przybywają nowe. Są wyrazem wdzięczności za odzyskane zdrowie, za szczęśliwie przebytą operację, za zgodę w rodzinie... Dla potomnych będą żywym przykładem wiary i pobożności minionych pokoleń.

Corocznie w dniu 14 września odbywają się uroczystości odpustowe, którym zawsze przewodzi biskup. Tłumy pielgrzymów uczestniczą w tym dniu oraz przez cały następny tydzień w modlitwach i czuwaniach. Czuwanie całonocne trwa tu również w każdy pierwszy piątek nowego miesiąca. Ważne uroczystości odbywają się w Wielkim Tygodniu przed Świętami Wielkanocnymi.

ImageKsiądz kardynał Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II, wygłaszał tu kazania i celebrowal nabożeństwa. Przybył tu jako papież w czasie swojej pierwszej pielgrzymki w czerwcu roku 1979. Wtedy to witały go nieprzebrane tłumy ludzi, a jak śmieją się dziś w Mogile, pierwszy raz odprawiał mszę świetą na dachu świątyni! Ołtarz bowiem oparty był o sklepienie nawy bocznej cysterskiego kościoła. Ojciec Święty mowił wtedy o tym, jak Krzyż Mogilski stał się znakiem godności pracy hutników Nowej Huty (tych którzy wg. założeń komunistow mieli być ludźmi nowymi, bez zabobonów- tzn. wiary w Boga). 20 lat później podczas mszy świętej papieskiej na Błoniach Krakowskich, Krzyż Mogilski umieszczony został w ołtarzu glównym – wtedy po raz pierwszy w historii opuścił kaplice cysterskiej świątyni. Ojciec Św. powiedział później: „Jak wiele zawdzięcza Kościół Krakowski Sanktuarium w Mogile, które przez wiele lat było jedynym miejscem dla powstającej Nowej Huty zagrożonej ateizacja”.

Wielki przyjaciel Jana Pawla II, „Prymas Tysiąclecia” kardynał Stefan Wyszyński, powiedział w roku 1964: „Popatrzcie wokół, wiele się tu zmienilo, po siedmiu wiekach trwania tej świątyni przybylo miasto Nowa Huta.. swiat się toczy, a krzyz stoi..”.

ImageZabudowania cysterskie to także przepiękne zabytki architektoniczne. W ciągu wieków kościół  był przebudowywany w wyniku pożarów i zniszczeń. Budowę zaczęto w XII wieku i z tego okresu pochodzą romańsko-gotyckie: prezbiterium, nawa poprzeczna-transept, kaplice bliźnie przy zakrystii i  nawy boczne, wykonane z cegły i kamienia.. Z czasów renesansu zachowala się kamieniarka budynków opackich, oraz polichromie (prezbiterium, ramiona transeptu, krużganki) tutejszego zakonnika Stanisława Samostrzelnika – pierwszego artysty polskiego renesansu, który ozdabiał modlitewniki królowi Zygmuntowi Staremu i królowej Bonie. Sklepienie nawy głównej, fasada kościoła, stalle w prezbiterium pochodzą z XVIII wieku i wykonane są w stylu poźnego baroku.

ImageW Mogile znajduje się również jeden z najlepiej zachowanych przykładów świątyni drewnianej 3 nawowej - kościółek św. Bartłomieja, pochodzący z XV wieku

< Poprzedni
Mapa serwisu | Katalogi stron | Login

Opublikowane w serwisie informacje i ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Portal zaprojektowany i obsługiwany przez InternetSpec.pl www.InternetSpec.pl

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.